List of participants

of 19th International Seminar on High Energy Physics QUARKS-2016
Pushkin, Russia, 29 May - 4 June, 2016.

  1. Achasov Nikolay (Sobolev Inst. Novosibirsk)
  2. Afonin Sergey (St. Petersburg U.)
  3. Ageev Dmitry (Steklov Mathematical Institute of RAS)
  4. Akhmedov Emil (ITEP & HSE Moscow)
  5. Akhmedova Valeria (HSE Moscow)
  6. Alberte Lasma (SISSA Trieste)
  7. Alexeev Stanislav (SAI MSU)
  8. Alikhanov Ibragim (Baksan Neutrino Observatory INR RAS)
  9. Altsybeev Igor (St.Petersburg State University)
  10. Andrianov Vladimir (St. Petersburg U.)
  11. Andrianov Alexander (St. Petersburg U.)
  12. Antonov Nikolai Viktorovich (St Petersburg State University)
  13. Arbuzov Boris (MSU)
  14. Arbuzov Andrey (JINR Dubna)
  15. Arbuzova Elena (Dubna U. & Novosibirsk State U.)
  16. Aref'eva Irina (Steklov Math Institute)
  17. Astapov Konstantin (INR of RAS)
  18. Astrakhantsev Nikita Yurievich (ITEP, Moscow)
  19. Avdeev Nikita (MSU)
  20. Babichev Eugeny (LPT Orsay)
  21. Balitskii Iaroslav (IHEP)
  22. Barvinsky Andrei (Lebedev Inst.)
  23. Bednyakov Alexander Vadimovich (JINR Dubna)
  24. Bekaert Xavier (Tours U.)
  25. Belavin Alexander (Landau Inst.)
  26. Belikov Iouri (IPHC)
  27. Berezin Victor (INR Moscow)
  28. Bezrukov Fedor (U. of Connecticut)
  29. Bezrukov Leonid (INR Moscow)
  30. Biryukov Alexandr (Samara State Aerospace University)
  31. Blas Diego (CERN)
  32. Blatov Alex (IMU)
  33. Boos Eduard (SINP MSU)
  34. Braguta Victor Valerievich (IHEP)
  35. Braun Mikhail (St. Petersburg U.)
  36. Bravina Larissa (University of Oslo)
  37. Bykov Dmitry (MPI for Gravitational Physics (Potsdam, Germany),)
  38. Chekhov Leonid (Steklov Inst.)
  39. Chetyrkin Konstantin Grigorievich (KIT Karlsruhe)
  40. Chudaykin Anton Sergeevish (INR RAS)
  41. Czarnecki Andrzej (U. of Alberta)
  42. Dolgopolov Mikhail (Samara State Aerospace University)
  43. Dordevic Milos Predrag (Vinca Institute of Nuclear Sciences, University of)
  44. Dorokhov Alexander (JINR Dubna)
  45. Dudas Emilian (Ecole Polytechnique)
  46. Dudko Lev (SINP)
  47. Duk Viacheslav (INR RAS & INFN Perugia)
  48. Dvornikov Maxim (IZMIRAN & Tomsk State University)
  49. Dyadina Polina (SAI MSU)
  50. Echeistov Vselolod (MSU)
  51. Feofilov Grigory Alexandrovich (Saint-Petersburg State University)
  52. Figueroa Daniel (CERN)
  53. Fitkevich Maxim (INR Moscow)
  54. Francia Dario (Scuola Normale Superiore Pisa)
  55. Galynskii Mikhail Vladimirovich (Joint Institute for Power and Nuclear Research-Sos)
  56. Gelfond Olga (Levedev Inst.)
  57. Gladyshev Alexei (JINR Dubna)
  58. Golovnev Alexey (Saint Petersburg State University)
  59. Gorbenko Victor (Stanford U.)
  60. Gorbunov Dmitry Sergeevich (INR RAS)
  61. Gorsky Alexander (IPPI Moscow)
  62. Grib Andrey Anatoljevich (Russian State Herzen Pedagogical University)
  63. Grinyuk Andrey (JINR Dubna)
  64. Gromov Nikolay (King’s College London)
  65. Gubina Nadezhda Valer'evna (MSU)
  66. Gulamov Igor Ekhtiramovich (Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics (SINP MSU))
  67. Gulitskiy Nikolay Mikhailovich (Saint Petersburg State University)
  68. Gurskaya Albina V. (Samara State Aerospace University)
  69. Ioffe Mikhail (St. Petersburg U.)
  70. Isaev Alexei (JINR Dubna)
  71. Ivanov Evgeny (JINR Dubna)
  72. Ivanov Mikhail (EPFL & INR)
  73. Jenkovszky Laszlo Laszlovich (Bogolyubov ITP, Kiev)
  74. Kakin Polina (Saint-Petersburg State University)
  75. Kalashev Oleg Yevgenyevich (INR RAS)
  76. Kaplan David (Johns Hopkins U.)
  77. Karshenboim Savely (Pulkovo observatory & MPQ)
  78. Kataev Andrei (INR Moscow)
  79. Kazakov Dmitry (JINR Dubna)
  80. Kerbikov Boris O (ITEP)
  81. Kharuk Ivan (INR Moscow)
  82. Khmelnitsky Andrei (INR Moscow)
  83. Khramtsov Mikhail (Steklov Mathematical Institute of RAS)
  84. Kim Victor (PNPI)
  85. Kirpichnikov Dmitry Viktorovich (INR RAS)
  86. Kirsanov Mikhail (INR Moscow)
  87. Kiselev Alexey Vladimirovich (Sobolev Institute for Mathematics & Novosibirsk St)
  88. Kisselev Alexander (IHEP Protvino. NRC "Kurchatov Institute")
  89. Kolevatov Sergey (St. Petersburg U.)
  90. Kolupaeva Liudmila (JINR Dubna)
  91. Komargodski Zohar (Weizmann Inst.)
  92. Kompaniets Mikhail (St.Petersburg State University)
  93. Koroteev Peter (Perimeter Institute for Theoretical Physics)
  94. Koshelev Alexey (U. da Beira)
  95. Kostenko Mariia Mikhaivolna (Saint Petersburg State University)
  96. Kotov Andrey Yuryevich (ITEP)
  97. Kovalenko Vladimir (St. Petersburg U.)
  98. Kozachuk Anastasia (MSU)
  99. Kozhevnikov Arkadii Alexeevich (S.L. Sobolev Institute of Mathematics)
  100. Krasnikov Nikolai (INR Moscow)
  101. Kravtsova Galina (MSU)
  102. Krutov Alexander Fedorovich (Samara University)
  103. Kudenko Tatiana Grigor'evna (INR RAS)
  104. Kudlis Andrew (Saint-Petersburg State University)
  105. Kuehn Johann (Karlsruher Insitut fuer Technologie)
  106. Kulagin Sergey (INR)
  107. Kuvshinov Viacheslav Ivanovich (Minsk (?))
  108. Kuznetsov Mikhail (INR Moscow)
  109. Lakomov Igor (CERN)
  110. Larin Sergey (INR Moscow)
  111. Latosh Boris (Dubna U.)
  112. Lawe Matthew David (Lancaster U.)
  113. Lebedev Nikita (Saint-Petersburg State University)
  114. Lee Roman (Budker Inst. of Nuclear Physics Novosibirsk)
  115. Levkov Dmitry (INR Moscow)
  116. Libanov Maxim (INR Moscow)
  117. Lipatov Lev (PNPI)
  118. Liventsev Dmitri (Virginia Tech./KEK)
  119. Lobanov Andrey Evgen'evich (MSU)
  120. Lopez Nacir Diana Laura (CERN)
  121. Lublinsky Michael (Ben-Gurion University of the Negev)
  122. Malyshev Mikhail (St. Petersburg University)
  123. Marachevsky Valery (St. Petersburg U.)
  124. Marakulin Artur (INR Moscow)
  125. Martinovic Lubomir (JINR Dubna)
  126. Matveev Victor (JINR Dubna)
  127. Melikhov Dmitri (SINP MSU)
  128. Mikhailov Sergey (JINR Dubna)
  129. Mirbabayi Mehrdad (IAS Princeton)
  130. Mironov Andrei (Levedev Inst. & ITEP)
  131. Mironov Sergey (INR Moscow)
  132. Misuna Nikita G. (Lebedev Institute, Moscow)
  133. Morozov Andrey (IITP RAS)
  134. Morozov Alexey (ITEP Moscow)
  135. Muller Daniel (Instituto de Física, Universidade de Brasília)
  136. Musaev Edward (Albert Einstein Inst. Postdam)
  137. Naumov Dmitry (JINR Dubna)
  138. Nazarova Elizaveta (MSU)
  139. Nekrasov Nikita (Stony Brook)
  140. Nesterov Dmitry (St. Petersburg. INP)
  141. Nesti Fabrizio (RBI)
  142. Nesvizhevsky Valery (ILL Grenoble)
  143. Nevzorov Roman (U. of Adelaide & ITEP)
  144. Nikiforova Vasilisa (INR Moscow)
  145. Novikov Victor alexander (ITEP)
  146. Novikov Oleg (St. Petersburg U.)
  147. Novozhilov Victor Yurievich (St.Petersburg Centre for Natural Science)
  148. Nugaev Emin (INR Moscow)
  149. Ospanov Rustem (U. of Manchester)
  150. Ostapchenko Sergey (Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS))
  151. Pakhlov Pavel (LPI RAS & MEPhI)
  152. Panin Alexander (INR RAS)
  153. Pankov Alexander (Tech. Univ. of Gomel)
  154. Pavlov Yuri Viktorovich (Institute of Problems in Mechanical Engineering of)
  155. Penin Alexander (U. of Alberta)
  156. Petrov Vladimir (IHEP Protvino)
  157. Petrova Elena Yurievna (SINP MSU)
  158. Petti Roberto (U. of South Carolina)
  159. Pikelner Andrey Fedorovich (JINR Dubna)
  160. Pismak Yury (St.Petersburg State U.)
  161. Polezhaev Roman Gennadievich (Samara University)
  162. Polukhina Natalia Gennadievna (Lebedev Inst.)
  163. Polyarush Alexandr Yurievich (INR Moscow)
  164. Poppitz Erich Robert (University of Toronto)
  165. Postnov Konstantin (SAI MSU)
  166. Pozdeeva Ekaterina (SINP MSU)
  167. Prokhvatilov Evgeni (St. Petersburg University)
  168. Pshirkov Maxim (SAI MSU)
  169. Ptitsina Ksenia (INR Moscow)
  170. Radovskaya Anna (Lebedev Inst.)
  171. Rajendran Surjeet (Berkeley U.)
  172. Ramazanov Sabir (Gran Sasso Science Institute)
  173. Rebbi Claudio (Boston U.)
  174. Rogachevsky Oleg (JINR Dubna)
  175. Romanenkova Evgenia (MEPhI)
  176. Romanino Andrea (SISSA)
  177. Rubakov Valery (INR Moscow)
  178. Rubtsov Grigory I. (INR RAS)
  179. Rumyantsev Dmitry (Yaroslavl State U.)
  180. Ryadovikov Vasily (IHEP, Protvino)
  181. Samsonov Igor (University of Western Australia)
  182. Sapronov Andrey (JINR Dubna)
  183. Satunin Petr (INR Moscow)
  184. Savvidis Georgios (Demokritos Nat. Research Centre Athens)
  185. Schoenning Karin (Uppsala U.)
  186. Semenov-Tian-Shansky Kirill (PNPI)
  187. Shabanov Arseniy Igorevich (INR RAS)
  188. Shaparau Valery (Joint Institute for Power and Nuclear Research-Sos)
  189. Shevchenko Vladimir (NRC Kurchatov Institute)
  190. Shkerin Andrey (EPFL)
  191. Shleenkov Mark Alexandrovich (Samara State Aerospace University)
  192. Shnir Yakov (JINR Dubna)
  193. Sibiryakov Sergey (CERN & EPFL & INR)
  194. Smilga Andrei (U. of Nantes)
  195. Smirnov Alexey (INR)
  196. Smolnikov Anatoly (JINR Dubna)
  197. Smolyakov Mikhail (SINP MSU)
  198. Snegirev Timofey (Tomsk SPU & Tomsk Politechnic U.)
  199. Sobolev Ivan Vladimirovich (INR RAS)
  200. Sokolov Aleksandr (Saint Petersburg State University)
  201. Sokolova Elena (INR RAS)
  202. Sokolsky Pierre (U. of Utah)
  203. Soloshenko Aleksey Aleksandr (Joint Institute for Nuclear Research)
  204. Sosnovikov Artur (INR Moscow)
  205. Sotiriou Thomas (University of Nottingham)
  206. Starobinsky Alexei (Landau Inst.)
  207. Starodubtsev Artem (St. Petersburg State University)
  208. Stavinskiy Alexey Valentinovich (ITEP)
  209. Stepanyantz Konstantin (MSU)
  210. Studenikin Alexander (MSU)
  211. Suetin Daniil Petrovich (Peter the Great St.Petersburg Polytechnic Universi)
  212. Taronna Massimo (Brussels U.)
  213. Teryaev Oleg (JINR Dubna)
  214. Tetradis Nikolaos (University of Athens, Greece)
  215. Tikhanovskaya Maria (NRNU MEPhI)
  216. Timiryasov Inar (INR Moscow)
  217. Tinyakov Peter (ULB)
  218. Tlisov Danila Anatol'evich (INR RAS)
  219. Tokareva Anna (INR Moscow)
  220. Toporensky Alexey (SAI MSU)
  221. Tretyakova Daria (Ural Federal University)
  222. Trincherini Enrico (INFN Pisa)
  223. Tseytlin Arkady (Imperial College and Lebedev Institute, Moscow)
  224. Urban Federico (KBFI Tallin)
  225. Vasiliev Mikhail (Levedev Inst.)
  226. Vassilevich Dmitri (St.Petersburg U.)
  227. Vazquez Gomez Ricardo (Laboratori Nazionali di Frascati)
  228. Vechernin Vladimir Victorovich (Saint-Petersburg State University)
  229. Vereshagin Vladimir Vladimirovich (Saint-Petersburg state university)
  230. Verkhodanov Oleg (SAO RAS)
  231. Vernov Sergey (SINP MSU)
  232. Vikman Alexander (FZU, Prague)
  233. Villadoro Giovanni (ICTP)
  234. Volkova Victoria (INR Moscow)
  235. Voloshin Sergei (Wayne State University)
  236. Zabzine Maxim (Uppsala U.)
  237. Zakharov Valentin (ITEP Moscow)
  238. Zaslavskii Oleg Borisovich (Kharkov V.N. Karazin National University)
  239. Zenkevich Yegor (INR Moscow)
  240. Zhezher Yana Valer'evna (Lomonosov MSU & INR RAS)
  241. Zhokhov Roman (IHEP)
  242. Zubov Roman (St. Petersburg University)

* - to be confirmed