Preliminary Program
of 13th International Seminar on High Energy Physics QUARKS'2004
Pushkinskie Gory, Russia, May 24-30, 2004.
Postscript printable version
PDF version
Monday, May 24
Morning: Registration
Plenary Session. 15:45
- Opening - 30 min.
- Stefanski, R. (Fermlab, Batavia)
A Select Overview of Neutrino Experiments and
Neutrino Oscillations - 30 min.
- Suzuki, A. (Tohoku University, Sendai)
Present and Near-Future in KamLAND - 30 min.
- Troitsky, S. (INR RAS, Moscow)
Ultra-high energy cosmic rays and their sources - 30 min.
Coffee Break. 17:15 - 17:30
- Nesvizhevsky, V. (Institute Laue-Langevin, Grenoble)
Quantum states of neutrons in the Earth's gravitational
field and short-range forces - 30 min.
- Dzhilkibaev, Z. (INR RAS, Moscow)
Status of Baikal neutrino experiment - 30 min.
- Berezinsky, V. (Lab. Naz. Gran Sasso, L'Aquila)
Mirror matter and mirror neutrinos - 30 min.
- Starobinsky, A. (Landau Inst. for Theor. Physics, Moscow)
How constant is the cosmological constant? - 30 min.
Tuesday, May 25
Morning: Visit to Pushkin Memorial Estate
Evening Sessions. 15:45
Parallel Section #1.
- Bolotov, V. (INR RAS, Moscow)
Pion decays review - 30 min.
- Goudzovski, E. (JINR, Dubna)
Recent results from NA48 experiment - 30 min.
- Kudenko, Yu. (INR RAS, Moscow)
Study of the decay K^+ -> pi^+,nu,nu - 30 min.
- Polarush, A. (INR RAS, Moscow)
Investigation of rare decay Kaon -> e,nu,pi,gamma on ISTRA setup - 30 min.
Coffee Break. 17:45 - 18:00
- Vysotsky, M. (ITEP, Moscow)
Difference of \tilde\epsilon and \epsilon in fitting the parameters
of CKM matrix - 25 min.
- Boos, E. (SINP MSU, Moscow)
MSSM Higgs Bosons in the Intense Coupling Regime - 30 min.
- Sherstnev, A. (SINP MSU, Moscow)
Single top quarks at hadron colliders - 20 min.
- Smirnov, A. D. (Yaroslavl State University)
Rare t-quark decays in the minimal four color symmetry model - 20 min.
- Popov, P. (Yaroslavl State University)
Mass limits for chiral and scalar leptoquarks from K^0_L -> mu,e
decay - 20 min.
Parallel Section #2.
- Giller, M. (University of Lodz)
The Pierre Auger Observatory - what astrophysical problems is it going
to solve? - 30 min.
- Shinozaki, K. (Max-Planck-Institut fur Physik, Munchen)
AGASA Results - 30 min.
- Pravdin, M. (Yakutsk Cosmophys. Res. Inst.)
The Cosmic Ray Spectrum at Ultrahigh Energies - 30 min.
- Besson, D. (University of Kansas)
Radiodetection of ultra-high energy neutrinos - 30 min.
Coffee Break. 17:45 - 18:00
- Zheleznykh, I. (INR RAS, Moscow)
Alternative detection of ultra-high energy cosmic neutrinos - 20 min.
- Postnov, K. (Sternberg Astronomical Institute MSU, Moscow)
Gamma-Ray Bursts and Hypernovae - 25 min.
- Tkachev, I. (CERN and INR, Moscow)
First realistic map of Extra-Galactic Magnetic Fields and Ultra-High
Energy Cosmic Rays - 25 min.
- Tinyakov, P. (Universite Libre de Bruxelles and INR, Moscow)
Superheavy dark matter model of cosmic rays versus SUGAR data - 25 min.
- Stern, B. (INR RAS, Moscow)
A test for UHECRs - AGNs correlation using "Search for the Real
Sample" Method - 25 min.
Parallel Section #3.
- Belavin, A. (Landau Inst. for Theor. Physics, Moscow)
Correlation functions of perturbed minimal models of conformal
field theory - 30 min.
- Semikhatov, A. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
TBA - 30 min.
- Nirov, Kh. (INR RAS, Moscow)
Affine Toda solitons: Two ways to the same end - 25 min.
- Spiridonov, V. (JINR, Dubna)
Elliptic integrable systems and related special functions - 25 min.
Coffee Break. 17:35 - 17:50
- Ovchinnikov, A. (INR RAS, Moscow)
On the exactly solvable pairing models for bosons - 20 min.
- Ziyatdinov, I. (Steklov Mathematical Institute, Moscow)
Parquet approximation for Two-Matrix model - 20 min.
- Vernov, S. (SINP MSU, Moscow)
From the Laurent series solutions to the elliptic solutions of
nonintegrable systems - 20 min.
- Smirnov, A. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Euclidean formulation of indefinite metric QFT - 20 min.
- Grigoriev, M. (LPI, Moscow & Universite Libre de Bruxelles)
First order formulations and action principles - 20 min.
Wednesday, May 26
Plenary Session. 9:45
- Shirkov, D. (JINR, Dubna)
Describing QCD observables in the 1 GeV and IR regions - 30 min.
- Zakharov, V. (Max-Planck-Institut fur Physik, Munchen)
Low-dimension vacuum defects in lattice Yang-Mills theories - 30 min.
- Kopeliovich, V. (INR RAS, Moscow)
Exotic baryon states in topological soliton models - 30 min.
Coffee Break. 11:15 - 11:30
- Dolgov, A. (INFN, Ferrara and ITEP, Moscow)
Cosmic magnetic fields - 30 min.
- Lukash, V. (Astro Space Center LPI, Moscow)
Progress, puzzles and problems of minimal cosmological model - 30 min.
- Porrati, M. (New York University)
Three (my) Roads to Massive Gravity - 30 min.
- Randall, L. (Harvard University, Cambridge)
TBA - 30 min.
- Tanaka, T. (Kyoto University)
Gravity in braneworld - 30 min.
Evening Sessions. 15:45
Parallel Section #1
- Moa, T. (University of Stockholm)
B physics at LEP - 30 min.
- Moch, M. (Institut for Experimentelle Kernphysik, Universitat Karlsruhe)
Spectroscopy of B**-mesons - 30 min.
- Likhoded, A. (IHEP, Protvino)
Problem of Open Charm and Beauty Production - 30 min.
- Penin, A. (Karlsruhe U. and INR, Moscow)
Heavy Quarkonium Hyperfine Splitting in Nonrelativistic Renormalization
Group - 30 min.
Coffee Break. 17:45 - 18:00
- Pineda, A. (Universitat de Barcelona)
Resummation of logs in heavy quarkonium decays - 30 min.
- Kalmykov, M. (JINR, Dubna)
O (alpha alpha_s) corections to the pole mass of t-quark within
Standard Model - 20 min.
- Faustov, R. (Council for Cybernetics RAS, Moscow)
Properties of heavy hadrons in the relativistic quark model - 20 min.
- Badalian, A. (ITEP, Moscow)
Strong Coupling in IR region from Splittings in Bottomonium - 20 min.
- Pivovarov, A. (INR RAS, Moscow)
Nonfactorizable corrections to B^0 - \bar{B^0} mixing in
QCD perturbation theory - 20 min.
Parallel Section #2.
- Shirman, Yu. (Los Alamos National Laboratory)
A second look at the hidden sector - 30 min.
- Mikheeva, E. (Astro Space Center LPI, Moscow)
Observational constraints on inflationary models - 20 min.
Coffee Break. 17:05 - 17:30
- Kulagin, S. (INR RAS, Moscow)
Uncertainties of extraction of sin^2(theta_W) from neutrino DIS - 20 min.
- Laperashvili, L. (ITEP, Moscow)
New bound state t+\bar{t} and the fundamental-weak scales
hierarchy in the Standard Model - 20 min.
- Pankov, A. (Technical University of Gomel)
Search for and identification of graviton effects at e+e- and hadron
colliders - 20 min.
- Bityukov, S. (INR RAS, Moscow)
Uncertainties in estimation of quality of planned experiments - 20 min.
- Babich, A. (Gomel State University)
The optimal methods of searching New Physics phenomena - 20 min.
Parallel Section #3.
- Vasiliev, M. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Higher spin theories in any dimension - 30 min.
- Lipatov, L. (Petersburg Nuclear Physics Institute)
DGLLAP and BFKL evolution equations in N=4 SUSY - 20 min.
- Rosten, O. (Southampton University)
The Gauge Invariant ERG - 30 min.
- Rosly, A. (ITEP, Moscow)
Gluon amplitudes and twistors - 20 min.
Coffee Break. 17:25 - 17:40
- Akhmedov, E. (ITEP, Moscow)
How perturbation series in quantum field theory is related to
two-dimensional simplicial gravity - 20 min.
- Tipunin, I. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Higher spin equations in curved backgrounds - 20 min.
- Didenko, V. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Free Field Dynamics in the generalized AdS (super)space - 20 min.
- Alkalaev, K. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Free mixed-symmetry gauge fields in AdS(d) - 20 min.
- Mironov, A. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
TBA - 20 min.
Evening: Concert
Thursday, May 27
Visit to Pskov, Isborsk, Pechory
Friday, May 28
Morning Sessions. 9:45
Parallel Section #1
- Simonov, Yu. (ITEP, Moscow)
Chiral Symmetry Breaking in QCD - 30 min.
- Sumino, Y. (Tohoku University)
Perturbative QCD potential and string tension - 30 min.
- Shevchenko, V. (ITEP, Moscow)
Current correlations in QCD: OPE vs large N dynamics - 20 min.
- Trusov, M. (ITEP, Moscow)
Baryons in the nonperturbative string approach - 20 min.
Coffee Break. 11:25 - 11:40
- Rebbi, C. (Boston University)
Lattice QCD with overlap fermions - 30 min.
- Mitrjushkin,V. (JINR, Dubna)
Transfer matrix approach in lattice gauge theory - 30 min.
- Poppitz, E. (University of Toronto)
Supersymmetry on a real lattice - 30 min.
- Pavlovsky, O. (MSU, Moscow)
Random Lattice QCD and chiral effective theories - 20 min.
Parallel Section #2
- Vainshtein, A. (University of Minnesota)
Hadronic effects in the muon anomalous magnetic moment - 30 min.
- Krasnikov, N. (INR RAS, Moscow)
Search for sleptons at LHC - 30 min.
- Khoze, V. (University of Durham & Petersburg Nuclear Physics Institute)
Prospects for New Physics studies in the processes with forward protons at
the LHC - 30 min.
- Dudko, L. (SINP MSU, Moscow)
CompHEP and MCDB - 30 min.
Coffee Break. 11:45 - 12:00
- Bajc, B. (Jozef Stefan Institute, Slovenia)
Seesaw, SUSY and SO(10) - 30 min.
- Gorbunov, D. (INR RAS, Moscow)
Hyperon physics with light sgoldstino - 25 min.
- Demidov, S. (INR RAS, Moscow)
Search for Higgs boson and other neutral scalar particles in association
with high energy jet at LHC - 20 min.
- Novikov, V. (ITEP, Moscow)
TBA - 20 min.
- Alexeyev, S. (Sternberg Astronomical Institute MSU, Moscow)
Schwarzschild-Gauss-Bonnet black holes at the LHC - 20 min.
Parallel Section #3
- Vanhove, P. (CEA Saclay)
Localization of gravity in string theory - 30 min.
- Nugaev, E. (INR RAS, Moscow)
Hierarchical fermionic mass pattern, large extra dimensions and family
number conservation - 30 min.
- Andrianov, V. (V.A. Fock Institute of Physics, St. Petersburg)
Localization of light particles on fermion induced Domain walls - 20 min.
- Singleton, D. (California State University)
Brane in 6D with an Increasing Gravitational Trapping Potential - 20 min.
Coffee Break. 11:25 - 11:40
- Barvinsky, A. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Covariant nonlocal action for long-distance modifications of
Einstein theory - 30 min.
- Smolyakov, M. (SINP MSU, Moscow)
Linearized gravity in the RS1 model with brane-localized curvature terms - 20 min.
- Parnachev, A. (Rutgers University)
Localized tachyons and D-branes - 20 min.
- Toporensky, A. (Sternberg Astronomical Institute MSU, Moscow)
Scalar field dynamics on a brane - 20 min.
- Gogberashvili, M. (Andronikashvili Institute of Physics, Tbilisi)
Observable Algebra - 30 min.
Evening Sessions. 15:45
Parallel Section #1
- Passeri, A. (INFN - Sezione Roma III)
Recent results from the KLOE experiment at DAFNE - 30 min.
- Achasov, N. (Sobolev Institute for Mathematics, Novosibirsk)
Problem of light scalar mesons - 20 min.
- Abrikosov, A. (ITEP, Moscow)
Spectral boundary conditions in the bag model - 20 min.
- Bakulev, A. (JINR, Dubna)
Pion distribution amplitude - from theory to data
(CELLO, CLEO, E791, CEBAF) - 20 min.
Coffee Break. 17:15 - 17:30
- Mikhailov, S. (JINR, Dubna)
Generalization of BLM procedure for any number of loops and its scales - 20 min.
- Koshelkin, A. (Moscow Institiute for Physics and Engineering)
Production of soft photons in dense matter
in the formalism of two-particle Green's functions - 20 min.
- Tarasov, O. (DESY, Hamburg)
New insight on Feynman integrals - 20 min.
Parallel Section #2
- Semikoz, V. (IZMIRAN, Troitsk)
Mean magnetic field generation by \alpha-effect driven by neutrinos
in early universe plasma - 25 min.
- Rubtsov, G. (INR RAS, Moscow)
Narrowing the window for millicharged particles by CMB anisotropy - 20 min.
- Grigoriev, D. (University of Ireland in Maynooth & INR RAS)
Baryogenesis from Quark-Gluon Plasma - 25 min.
- Kisselev, A. (IHEP, Protvino)
Gravireggeons in Extra Dimensions and Ultra-High Energy Neutrinos - 20 min.
Coffee Break. 17:15 - 17:30
- Zhuk, A. (Odessa University)
Phenomenology of multidimensional cosmological models - 25 min.
- Melnikov, V. (Centre for Gravitation and Fundamental Metrology,
Moscow)
Multidimensional 2-component cosmological models - 25 min.
- Smirnov, A. (INR RAS, Moscow)
TBA - 20 min.
Parallel Section #3
- Arefeva, I. (Steklov Mathematical Institute, Moscow)
D-brane decay and SFT - 30 min.
- Buchbinder, J. (Tomsk State Pedagogical University)
Progress in Construction of Low-Energy Effective Action in N=4
Supersymmetric Yang-Mills Theory - 30 min.
- Marshakov, A. (Lebedev Physical Institute & ITEP, Moscow)
Integrability of AdS/CFT correspondence - 30 min.
Coffee Break. 17:15 - 17:30
- Gorsky, A. (ITEP, Moscow)
Spin chains and gauge/string duality - 30 min.
- Smilga, A. (University of Nantes)
Younger (low-dimensional) sisters of Seiberg-Witten effective theory - 30 min.
- Samsonov, I. (Tomsk Polytechnic University)
On Low-Energy Effective Action in N=3 Supersymmetric Gauge Theory - 20 min.
Conference Dinner
Saturday, May 29
Morning Sessions. 9:45
Parallel Section #1
- Ioffe, B. (ITEP, Moscow)
Production of light antinucleous in heavy ion collisons - 30 min.
- Bopp, F. (University Siegen)
RHIC data and the multichain Monte Carlo DPMJET-III - 30 min.
- Topilskaya, N. (INR RAS, Moscow)
Charmonium production in p-A and lead-lead collisions at the CERN FPF - 30 min.
Coffee Break. 11:15 - 11:30
- Hatta, Y. (Kyoto University & RIKEN)
Relation between the chiral and deconfinement phase transitions - 30 min.
- Agasian, N. (ITEP, Moscow)
Magnetic confinement in finite temperature QCD - 20 min.
- Leonidov, A. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Color Glass Condensate in High Energy QCD - 20 min.
- Skalozub, V. (Dnepropetrovsk National University)
On generation of magnetic fields in SU(3) gluodynamics at
high temperature - 20 min.
Parallel Section #2
- Sazhin, M. (Sternberg Astronomical Institute MSU, Moscow)
Possible observation of a cosmic string - 30 min.
- Semikoz D. (UCLA & INR RAS, Moscow)
Experimental and astrophysical constraints on MeV sterile
neutrinos - 25 min.
- Khriplovich, I. (BINP RAS, Novosibirsk)
Quantum Long-Range Corrections in General Relativity - 30 min.
- Fairbairn, M. (Universite Libre de Bruxelles)
The equation of state of dark matter - 20 min.
Coffee Break. 11:30 - 11:45
- Eroshenko, Yu. (INR RAS, Moscow)
Dark matter annihilation in small scale clumps - 20 min.
- Dubovsky, S. (INR RAS, Moscow & CERN)
Star tracks in the ghost condensate - 30 min.
- Peloso, M. (University of Minnesota)
Phenomenology of ghost condensation - 30 min.
- Krotov, D. (INR RAS & ITEP, Moscow)
TBA - 20 min.
- Kiselev, V. (IHEP, Protvino)
Vector field as a quintessence partner - 20 min.
- Babichev, E. (INR RAS, Moscow)
Accretion of phantom energy onto black hole - 20 min.
Parallel Section #3
- Slavnov, A. (Steklov Mathematical Institute, Moscow)
Noncommutative gauge theory in linear gauge - 30 min.
- Sibiryakov, S. (INR RAS, Moscow)
Domain walls between gauge theories and folded D-branes - 25 min.
- Polyubin, I. (Landau Inst. for Theor. Physics, Moscow)
Commutativity and WDVV Equations - 25 min.
- Krykhtin, V. (Tomsk Polytechnic University)
Renormalization of the composite operators in Noncommutative
field theory - 20 min.
Coffee Break. 11:25 - 11:40
- Volovich, I. (Steklov Mathematical Institute, Moscow)
Nonlocal Dynamics in p-adic and String Field Theories - 30 min.
- Ivanov, E. (JINR, Dubna)
Nilpotent deformations of Euclidean N=(1,1) supersymmettric theories - 30 min.
- Chekhov, L. (Steklov Mathematical Institute, Moscow)
Quantum Thurston theory and gravity - 30 min.
- Pirogov, Yu. (IHEP, Protvino)
Space-time revisited - 20 min.
Evening Sessions. 15:45
Parallel Section #1
- Chetyrkin, K. (INR RAS, Moscow & Univ. of Karlsruhe)
First five-loop O(alpha_s^4) QCD results - 30 min.
- Kotikov, A. (JINR, Dubna)
Small-x behavior of parton distributions - 20 min.
- Ermolaev, B. (A. F. Ioffe Phys. Tech. Inst., St. Petersburg)
Spin-dependent DIS structure function g_1 at small x - 20 min.
- Kataev, A. (INR RAS, Moscow)
Comparison of the Gotfried and Adler sum rules within
large - N_c expansion - 30 min.
- Zykunov, V. (Gomel State Technical University)
Radiative corrections for SLAC experiment E-158 - 20 min.
Coffee Break. 17:45 - 18:00
- Kuraev, E. (JINR, Dubna)
Feynman rules for effective Regge field theory - 30 min.
- Pivovarov, G. (INR RAS, Moscow)
Phase transition in a field theory quantized on light-front - 20 min.
- Cherednikov, I. (JINR, Dubna)
Study of QCD instanton effects in high energy hadron processes
within the Wilson integral approach - 20 min.
- Abramovsky, V. (Novgorod State University)
Diffractive processes at high energies - 20 min.
- Khokonov, A. (Kabardino-Balkarian State University)
Instanton vacuum stochastic dynamics - 20 min.
Parallel Section #2
- Studenikin, A. (Moscow State University, Moscow)
Neutrino in magnetic fields - 30 min.
- Chistyakov, M. (Yaroslavl State University)
Photon-neutrino processes in magnetized plasma - 30 min.
- Mikheev, N. (Yaroslavl State University)
Neutrino-photon decay \gamma -> anti-nu,nu in a strongly
magnetized plasma - 20 min.
- Narynskaya, E. (Yaroslavl State University)
Photon conversion into sterile neutrino gamma -> nu_s bar{nu_s}
via Z' bozon - 20 min.
- Rumyantsev, D. (Yaroslavl State University)
Photon splitting in a strongly magnetized plasma - 20 min.
Coffee Break. 17:45 - 18:00
- Kachelriess, M. (Max-Planck-Institut fur Physik, Munchen)
Oscillations of supernova neutrinos - 30 min.
- Dokuchaev, V. (INR RAS, Moscow)
High-energy neutrino from creating massive black hole - 20 min.
- Gvozdev, A. (Yaroslavl State University)
Neutrino cooling and heating in collapsar with strong magnetic field - 20 min.
- Ognev, I. (Yaroslavl State University)
Neutrino effects in Supernova envelope with strong magnetic field - 20 min.
Parallel Section #3
- Ritus, V. (Lebedev Physical Institute, Moscow)
Symmetry, connecting the processes in 2- and 4- dimensional space-times,
and the value alpha_0 = 1/4\pi for the bare fine structure constant - 30 min.
- Lipatov, L. (Petersburg Nuclear Physics Institute)
Effective action approach to Pomeron and Odderon in QED - 20 min.
- Zakrzewski, W. (University of Durham)
Harmonic maps and gravitationg monopoles or Skyrmions - 30 min.
- Shnir, Ya. (University of Oldenburg)
New solutions of the Yang-Mills-Higgs theory - 20 min.
Coffee Break. 17:25 - 17:40
- Levkov, D. (INR RAS, Moscow)
Soliton production in high-energy collisions: a toy model - 25 min.
- Mikhailov, A. (CALTECH and ITEP, Moscow)
Geometry of fast moving strings - 25 min.
- Yung, A. (Petersburg Nuclear Physics Institute)
Non-Abelian flux tubes and monopoles in N=2 SUSY QCD - 25 min.
- Lavrelashvili, G. (A. Razmadze Mathematical Institute, Tbilisi)
Aspects of metastable vacuum decay - 20 min.
- Malakhov, I. (MSU, Moscow)
The method of Casimir energy renormalization in the presence
of logarithmic divergencies - 20 min.
Sunday, May 30
Plenary Session. 9:45
- Finocchiaro, G. (Laboratori Nazionali di Frascati)
Review of BABAR results - 30 min.
- Aihara, H. (University of Tokyo)
Recent results from BELLE - 30 min.
- Besson, D. (University of Kansas)
CLEO results on quarkonium spectroscopy - 30 min.
Coffee Break. 11:15 - 11:30
- Grojean, C. (CEA Saclay)
Higgsless electroweak physics - 30 min.
- Czaki, C. (Cornell University, Ithaca)
Electroweak symmetry breaking from extra dimensions - 30 min.
- Kazakov, D. (JINR, Dubna)
Dark Matter in the Universe within the MSSM - 30 min.
Departure to Pskov